Money Summit összefoglaló:
Nagyon izgalmas esemény volt, érdekes előrejelzésekkel. Itt sem ígértek semmit biztosra, de több előadó, több gondolata összecsengett, így lehet bennük valami. Egyik mondat sem minősül befektetési tanácsadásnak, de érdemes rajtuk gondolkodni és mindenkinek saját kockázatvállaló képessége és hajlandósága alapján értelmezni a következő sorokat:
- A fiatalok egyre nehezebben építenek nagyobb vagyont. Ez azért van, mert a piacokon nincsenek igazi nagy esések, amikor érdemes lenne olcsón bevásárolni magunkat egy-egy portfólióba. Ez szándékos a piac részéről, mivel a lakosságon belül nagy a részvényesek aránya. főleg az USA-ban. Óriási pánik lenne, ha jönne egy 50%-os esés, ezért mesterségesen tartják a piacokat és kisebb esések vannak, mint pár évtizeddel ezelőtt.
- Az emberek 2024-ben inkább élményekre költenek, mint tárgyakra. A focimeccsek, utazások, koncertjegy és a számítógépes játékokra költések aránya megnőtt.
- Óriási nyertes a NVIDIA – az USA évente 50 milliárd dollárt költ AI fejlesztésre, ami más országokhoz képest brutál nagy különbség. Míg nálunk a szabályozáson megy a vita, ott a fejlesztés halad. Ennek a fejlődésnek még nincs vége- de nyitva hagyták, hogy csak maga ez a cégcsoport tud-e eredményeket felmutatni.
- 2025-ben még nagyobb lesz a polarizáció. AI kontra valahol ivóvízért harcolnak. Nagyon nagy lesz a különbség a fejlett- fejletlen országok között.
- Magas a klímaszorongás. Az ESG részvények nagy elánnal indultak, majd évek óta esnek, de nagyon erős a szorongás ebben a témában, hiszen legjobb esetben is a gyerekeink gyerekeit aktívan fogja már ez érinteni, de a jövő klímakutatói 2040-ig látnak előre pontosabbat. Maguk az ESG alapok fellendülhetnek.
- Magyarország: A mostani 3,7-os infláció több előadó szerint nőni fog jövőre. Ami viszont a PMAP sorsát megfordíthatja. Ugye a legtöbben azt mondják, hogy ki fogjuk onnan venni a pénzt, mert az idei infláció alacsony és ez egy infláció követő állampapír. DE mi van akkor, ha 2025-ben újra magasabb lesz az infláció? Megéri mégis ott tartani a pénzt. Zsiday Viktor nem fogja itt tartani a pénzét akkor sem (Magas inflációs környezetben alacsony kamatot nem jó kapni- és egy évig ez előfordulhat), kiveszi és máshol fektet be, de pl. Varga Zoltán (Centrál Média Csoport vezetője) kényelmesen ott tartja- most ezt mondták.
- Magyarország más vonatkozásban: Keleti régiónak számítunk, a geopolitikai helyzet nem egyszerű, de most voltak olyan gondolatok, nyilatkozatok, amik arra utalnak, hogy a háború nyugvó pontra kerül. A keleti régió (MO és Lengyelország hangzott el többször) alulértékelt és előfordulhat, hogy a részvények ára menni fog felfelé a közeljövőben. Pepco, CCC, OTP, gyógyszeripar, Wizzair, jó megoldások lehetnek. Többször kiemelték, hogy részvénybe nem 3 hónapra fektetünk be, hanem 5 éven felül. Nagy a kockázata, de nagyot lehet vele nyerni. Wizzair nagyot bukott, nagy gépparkot is vett, nem is tud mindenhova repülni a háborúk miatt, ahova tervezte, de ilyenkor érdemes befektetni (sztem nem nekünk nagy összegekkel, de jelenleg 6800 Ft körül mozog az ára egy részvénynek, annak aki kíváncsi megnézheti- de ha veszel ezt mérlegeld: kicsi befektetés kicsi haszon, de kicsi bukás is, ha mondjuk csődbe megy a vállalat, Nagy befektetés nagy haszon és nagy bukás is tud lenni), itt tudod max időtávra állítva megnézni az árfolyamát: https://www.erstemarket.hu/termek/51831/WIZZAIR Update: már csak 6400 Ft/részvény
- Magyar ETF CETOP– 7 régiót ölel fel, BUX-on lehet megvenni, accumulating, és a régió 25 legnagyobb forgalmú vállalatának részvényéből válogat. Az indexben, és így az alapban is magyar, cseh, szlovák, lengyel, horvát, román és a szlovén tőzsdén jegyzett blue chip-ek kaphatnak helyet. Érdekesség, hogy a BUX 1 éve alatt 16%-ot hozott az USA 20%-ot. Nem olyan rossz itthon sem a helyzet. Nekem ilyenem lesz pl NYESZ számlán.
- USA– ott működik a demokrácia, a választások után nem várnak óriási kilengéseket emiatt, mert nem úgy működik, mint nálunk, hogy ha más az elnök, akkor az egész adminisztráció is repül, hanem sok minden állandó jelleggel jól működik. Vám emelésre számolnak, illetve hogy Magyarország és USA kapcsolata nem fog érdemben javulni.
- Meddig tart kis az USA? – már régóta várja a piac azt, hogy esés legyen- minden arra mutat, hogy ennek már meg kellett volna történnie, mégis minden elég rendben megy. Ez egy olyan helyzet, amire még nincs mintánk.
Ez hordoz azért veszélyt, egy hirtelen esésre. De miért van ez így? Az emberek megszokták, hogy bizonyos helyeken aktív háború van és a kit érdekel állapotban vannak. Nekem van pénzem, most ha kinézek az ablakon, süt a nap és nálunk minden oké. Ha egyszer mégis kapcsolnak az emberek, hogy hahó, baj van, akkor előfordulhat pánik is és az is, hogy az arany ára emelkedni fog. De a kérdés az, hogy ez mikor lesz.
- Több országban megfigyelhető ez a fenti anomália– pl. Németországban az autópiac helyzete rossz, ez egy alapja a gazdaságuknak, a tőzsde mégis virágzik.
- Ingatlanárak: Év eleje óta van egy 6-7%-os emelkedés, az utolsó negyedévben volt nagyobb a mérték. Mindig várjuk, hogy akkor vásároljunk, amikor igazán megéri, de ez minden részvénynél is igaz, amikor már látod, hogy vásárolni kellene, akkor kb. már le is maradtál….
Ha Pmap-ból kikerül a pénz, és az emberek egy része (1/3-ukra tippelnek) kiveszi a pénzt innen, akkor nem valószínű, hogy részvénybe fogják áttenni, mert aki eddig állampapírba tette a pénzét, az továbbra is a biztonságot keresi. Most is kevés a kínálati oldal, nincs elég eladó ingatlan, ha még többen akarnak venni, akkor még jobban megnőnek az árak. DE azt mondták, hogy most azonnal (és nem megvárva a PMAP kamatfizetést) kellene igazán ingatlant venni, ha jövőre eladáson szeretnék igazi hasznot realizálni. Most még nem látod….de fentebb írtam, ha látod, akkor…. Egyébként nem várnak drasztikus az emelkedést (mint az elmúlt 5 évben) és nem számítanak tartós emelkedésre sem.
Az ingatlant kiadási céllal hosszabb távon érdemes tartani, hiszen ha a reálbérek emelkednek, akkor a bérleti díjak is emelkednek. Kérdés, hogy ehhez társul-e növekvő infláció.
- Az állampapíron túl inkább dollárban és euróban fektessünk be. Nagyobb kockázatnak tartják a forint gyengülését, mint a részvények esetleges hozamából eredő veszteséget. (Mondjuk akkor a PMAP hiába fizet jól, ha közben erősen gyengül a forint- szerintem érdemes devizák között is diverzifikálni)
- KÍNA: Évet óta esik a piac, most kezd elindulni felfelé. Egész egyszerűen nem hagyhatták már így, hajlandóak voltak Kínában ehhez áldozatokat hozni- Na és itt egy példa arra, hogy miért nem kell félni a nagyobb esésektől a tőzsdén. Ez mind lebegő veszteség, amíg nem adod el lenti szakaszban a befektetésedet. Persze, akik már gyakorlottak, lejtmenetben eladnak, átteszik a pénzüket más befektetésbe, ami addig hoz, amíg ez nem…de ki tudja mikor jó eladni és mikor jó visszaszállni?
- Következő negyedév stratégiája:
- Olyan -10+30% között várják a piacot Az USA választási eredmények függvényében. Most drága a részvénypiac, de kell a portfólióba.
Preferált szektorok:
- arany, nőtt az elmúlt években az ára, azért akinek van, akár adhat is el belőle, mert realizálható eredménye lesz, de tartani sem rossz egy részét, mert értékálló. Én továbbra sem vagyok aranyban hívő, régóta ez megy, hogy majd felmegy az ára. Végülis most volt is emelkedés, de ahhoz tényleg realizáld a hasznot, el is kell add.
- Ezüst
- Egészségügyi szektor
- régiós szektor (keleti régió)
- hu– neobankot hozott létre (Mit jelent a neobank kifejezés? A neobank olyan pénzügyi vállalkozás, mely jellemzően online, webes és mobilos applikáción keresztül nyújtja a szolgáltatásait. Általában nem rendelkeznek ezek a cégek irodával, bankfiókkal, azaz nagyrészt online vehetők igénybe a szolgáltatásaik.) Ez azt jelenti egyébként, hogy aki számlázz.hu-t használ és lesz egy partnere, aki ugyancsak azt használ és mindketten ott vezetik a számlájukat, akkor nem kell bankba belépni a pénzmozgásokhoz. Szerintem ez ultramenő. Bár én Billingós vagyok még, mert az online számlázás náluk jobb áron van, de érdemes majd összehasonlítani a banki költségeket, a szamlazz.hu bankszámlavezetés költségeivel.
17. Nyerő Iparágak– végre női előadók 😊
- luxus cikkek: (cipők, órák, ruhák) Elsősorban nem hordás a cél, hanem megvenni és amikor nő az ára, eladni ritkaságként. 1500 milliárd eurót költ kb. 400 M felhasználó ilyen dolgokra, ebből 6-8 M a 40%-át teszi ki a költéseknek. Ezen cégek részvényára is emelkedik- ők erre a 6-8 millióra lőnek. Pl A Gucci esett (árfolyam itt: https://stockanalysis.com/quote/epa/KER/ ), mert ők olyanokat szolgálnak ki, akik 2-3000 eurót költenek évente kétszer. Ez a típusú ember most tartalékol és nem költ ruhára ekkora összegeket. Az, aki Hermès-t vesz, na ő az, aki a 6-8 M luxuscikket vásárlók körébe tartozik. (Árfolyama: https://stockanalysis.com/quote/epa/RMS/))- ez látszik az árfolyamon is. Kb. 40szer a növekedése az elmúlt években. Nagyon figyelni kell a hamisítványokra, pl. a Hermes nem állít ki certifikációt, legyen gyanús, ha akarnak adni mellé.
- légitársaságok részvényei
- turizmus, szállodaipar Horvátország pl. vagy Trainline, de érdemesebb egyedi részvények helyett bef.alapot keresni erre a befektetésre
- diszkont kiskereskedelmi láncok, Pepco, Dino Polska; Dollar General USA- de a turizmus jobban fog teljesíteni, mint a kiskereskedelem.
- Brokerchooser alkalmazás: https://brokerchooser.com/ Itt éritek el az oldalt. Havonta már 400E fő nézi az oldalt az egész világról. Cél: Melyik bróker céget érdemes választani? Ha ide felmész, nézd meg a célt, hogy mire akarod használni, mert nem mindegy, hogy ETF-et akarsz választani, vagy devizapárokkal hasznot szerezni (ezt én nem tanítom). De nagyon jó összehasonlítók vannak rajta.
- Amit elmondtak, hogy fontos a költség, de nem minden. Pl. IB-ét kezdőknek nem javasolják, bonyolult a felület.
- Legyen TBSZ számla lehetőség, annál a brókernél, amit választasz,
- plusz legyen sok termék
- és olcsó a szolgáltatás.
- Sokan nem figyelnek a díjaknál, hogy a brókerek egy része számol fel inaktivitási díjat- ha egy ideig nem fektetsz be náluk, azt büntetik.
- Érdemes arra is figyelni, hogy a be nem fektetett pénzre is fizessenek kamatot- de ez csak néhány szolgáltatónál van még csak
- Revolute- kicsi a termékportfólió és nincs TBSZ
- Lightyear nagyon könnyű felület Én tartom, hogy túl olcsó…
- Korai nyugdíjazás témáját is érintették: Fiatalon tegyél félre amennyit csak lehet, a költségeidet minimalizáld, hogy a 30-as!!! éveidre a befektetésed hozamaiból tudj élni. Takács Szabolcs a színpadon elmondta, hogy 19 évesen kezdte a befektetéseit, 13 évet dolgozott aktívan és 34 évesen nyugdíjazta magát teljesen, már az ösztöndíjából félretett. https://www.30asnyugdijas.hu/ Itt tudtok olvasni róla. Rendkívül motiváló volt számomra ez és nagyon szembemegy a mai magyar mutagatommimvan hozzáállással. Egyedi részvényportfóliót tart: 1/3 HUF, 1/3 EUR és 1/3 $ ; 95% részvény-5 % kötvény, 75% befektetés, 15% ingatlan és 10% cash a portfóliója
Mennyit foglalkozik vele?
Régen sokat (napi 6-7 órát és ez volt a munkája is), most már keveset. Olyan ez, mint egy családi ház felépítése. Az elején sok dolog van vele, aztán már csak szinten kell tartani. KH, ERSTE és IB-nél van a pénze és tippnek a Richtert mondta magyar befektetésnek, mert a cég bevétele devizában van.
- Pénzügyi csalások: NAGYON durva számokat mondtak csalások méretében.
Mastercard szabályok alapján google pay fizetéssel elkövetett csalást nem térítenek vissza! Ha Revolute-n csalnak, akkor még nehezebb a helyzet, mert a litván bíróságig kell elmenni, hogy vissza tudjuk kapni a pénzünket.
Mennyit nőtt a csalások száma?
5 éve az első negyedévben 13 ezer darab csalás történt 334 M Ft értékben, 2024-ben 3. negyedévben 50 ezer darab csalás történt 2500 M Ft értékben. 2024 egész évben csak bankkártyával 7,7 M Ft csalás volt 177 ezer eset.
Utalásos csalások néhány éve 15 millió Ft, maximum 80 millió forintnyi csalás volt negyedévente, most idén első negyedévben 11 milliárdot Ft-ot loptak el átutalással. 2023-ban 16 ezer embert károsítottak meg 18 milliárd Ft értékben.
Átutalásos csalás esetén a bankok 98%-ban áthárítják az ügyfélre a kárt, mert ő adja meg az adatokat. (persze átverik) A csalók nem a bankokat támadják, az nehéz terep nekik, hanem az ügyfeleket.
Fontos: Limitek beállítása, elolvasni mire kattintunk- ne rutinból kattintsunk, ne kezeljük egy excelben a jelszavainkat a gépen, vagy telefonon.
A legtipikusabb áldozatok: középkorú budapesti férfiak
Érdemes kisebb összegű csalásokat is jelenteni, pl. megrendelünk valamit egy weboldalról és nem érkezik meg. Ha sokan jelentik, akkor letilthatják az oldalt és mást már nem tudnak megkárosítani.
- Péterffy Tamás: tulajdonosa, világ egyik leggazdagabb magyarja (33.), 80 éves, jó humorú, aktívan dolgozik mai napig, USA-ban , Floridában él.
Véleménye a mai helyzetről: Kripto- nem hitt benne, de kezdi azt gondolni, ha van értelme, mert a világon a kormányok mást sem csinálnak, csak nyomtatják a pénzt, így egyre több lesz, egyre jobban el fog értéktelenedni a hagyományos pénz.
Trumpot támogatja a választásokon, mert nagyon fontos neki, hogy ne legyen az USA-ban szocializmus, kapitalizmusban hisz.
Üzenete: Legnagyobb dolog, ha tudsz építeni egy céget, amit az emberek szeretnek, ezzel tudsz adni az embereknek a legtöbbet.
Ennyi lett volna a Forbes Money Summit beszámoló! Titeket mi fogott meg ezekből? Hogy tetszett a beszámoló?